0232 381 36 57
sicakkansanat@gmail.com

Oyunlar

CANIM ÖĞRETMENİM (EYLÜL 2019) : Okul Sevgisi

Okulunu ya da aynı okulda olsa bile öğretmenini değiştirecek olmak çocukları endişelendiren bir durumdur. Ayrıca Eylül ayında okulların açılması nedeniyle çocuklarımıza okulu biraz daha sevdirecek bir oyun hazırlamaya karar verdik. Her çocuk öğretmenini çok sever ve ondan ayrılmak istemez. Biz bu oyunda tüm öğretmenlerimizin çok değerli olduklarını kahramanımız Erçin’in gözünden anlatacağız. Özellikle okula uyum dönemi açısından eğlenceyi de geri plana atmayacağımız oyunumuzu çocuklarımızın çok beğeneceğine inanıyoruz.

KÜÇÜK KAHRAMANLAR (EKİM 2019) : Ekip Çalışması, Yardımlaşma

Bir işi başarıyla sonuçlandırmada en önemli etkenlerden biri ekip çalışmasıdır. Oysa ekip çalışmasını uyumlu bir şekilde ilerletebilmek çok da kolay değildir.

Oyunumuzda küçük kahramanlarımız bir izci kampına gitmek ister. Ama ebeveynleri bu kampa gitmenin bir şartı olduğunu söylerler. Eğer evin bahçesinde bir gece, başka kimseden yardım istemeden kamp yapabilirlerse geziye gidebileceklerdir. Zaten birbirleriyle her şeyi paylaşan, yardımlaşmayı seven kahramanlarımız bu kampta gerçek birer kahraman haline geleceklerdir. Her çocuğun içindeki kahramanı ortaya çıkartacağımız bu interaktif oyunda seyircilerimiz de kendi içlerindeki gücün farkına varacaklardır.

ALAY ETME LÜTFEN!!! (KASIM 2019) : Empati, Saygı

Çocuklarımızın en sıkıntılı sorunlarında birisi de arkadaşlarının onlarla alay etmesidir. Alay edilme korkusu nedeniyle bilmediği şeyi sormaktan çekinen hatta yapabileceği bir şeyi yapmaktan vazgeçen çocuklarımızın sayısı hiç de az değildir.

Kahramanımız Erçin uzaya çok meraklıdır ancak arkadaşları onun bu merakıyla alay ederler. Babası bir gün Erçin’e unutamayacağı bir sürpriz hazırlar. Meraklı olmanın ve bilimin hayatımızda ne kadar önemli olduğunu anlattığımız bu oyunumuzda çocuklarımız alay etmenin kötü bir davranış olduğunu anlarken tutkularından vazgeçmemeleri gerektiğini de öğreneceklerdir.

YETENEKLİ ÇOCUKLAR (ARALIK 2019) : Hoşgörü, Özeleştiri

Yetenek sadece sanatsal ve bedensel kabiliyet değil, akademik, sözel, sayısal, mekanik anlama gücü olarak da sınıflandırılmaktadır. Biliyoruz ki her çocuk diğerinden farklıdır ve çok iyi biliyoruz ki yeteneksiz çocuk yoktur.

Kahramanlarımızın okulunda bir yetenek yarışması düzenlenmiştir ancak Yasemin, kendisine hiç güvenmemektedir. Çünkü yeteneğinin olmadığını düşünür. Ama köpeği Bobi ve arkadaşı Cem’in sayesinde içindeki yeteneğini ortaya çıkartacaktır.

Çocuklarımız bu oyunda içlerindeki yeteneği keşfedeceklerdir.

VİTAMİNLER Mİ MİKROPLAR MI? (OCAK 2020) : Hijyen ve Beslenme

Mikrop Marko ve yardımcısı Mikrop Marçuk dünyada hasta edecek çocuk bulamamaktadır. Çünkü tüm çocuklar kişisel hijyenlerine dikkat etmekte ve sağlıklı beslenmektedirler.

Ancak kahramanımız Ada abur cubur yemeği çok sevmektedir.

Oyun boyunca mikroplar Ada’yı hasta etmek için ellerinden geleni yapacaklardır. Ama Ada’nın arkadaşı Portakal Ağacı Porti ve seyircilerimiz sayesinde sonunda kaybeden mikroplar olacaktır.

İnteraktif olarak sahneleyeceğimiz bu oyunda çocuklarımız oyuna bayılacaklar ve bu macerayı nefeslerini tutarak izleyeceklerdir.

SPOR ZAMANI (ŞUBAT 2020) : Spor

Mahalledeki herkes Yasemin’i çok sevmektedir. Ancak, Yasemine alınan yeni bilgisayardan sonra işler tersine döner;  Yasemin artık evden çıkmamakta ve neredeyse 24 saat bilgisayar oyunu oynamaktadır. Bilgisayarın başından kalkmayan ve spor yapmayan Yasemin bir gün hasta olur. Yasemin’in hasta olmasına arkadaşları çok üzülmüştür ve onu spor yapmaya ikna ederler.

İstinasız her sporun çocuklarımızın hayatında olması gerektiğini anlattığımız bu oyunumuzdan sonra eminiz ki seyircilerimiz spor yapmaya koşacaklar.

BU TİYATRO BİZİM (MART 2020) : Tiyatro

16 yıldır her Mart ayında 21 Mart Dünya Kukla Günü ve 27 Mart Dünya Tiyatro Gününü, sahnelerimizde, tiyatroyu tiyatroda anlatarak kutluyoruz. Bu yıl da geleneğimiz bozmayarak yine çok özel bir tiyatro oyunu ve güzel kuklalarımızın da yardımıyla tiyatro sanatını çocuklarımıza tiyatroda anlatıyoruz.

DÜNYAMIZI SEVİYORUZ (NİSAN 2020) : Doğa, hayvan sevgisi

Çevre temalı bu oyunumuzda hayvan ve doğa sevgisini eğlenceli bir dille anlatmaya çalışacağız.

Ormandaki hayvanlar, insanlar olmadan çok mutludur. Ancak ormana hayvanları yakalamaya çalışan kurnaz bir avcı gelir. Avcının bilmediği bir şey vardır ki kahramanımız Erçin hayvanların ve doğanın yılmaz bekçisidir. Seyircilerimizle birlikte yaptıkları plan sayesinde avcı amacına ulaşamaz ve oyunun sonunda avcılığı bırakıp doğasever bir insan olur.

HAYDİ BİRAZ EĞLENELİM (MAYIS 2020) : Eğlence

Geleneksel hale getirdiğimiz Ramazan eğlenceleri bu yıl da yepyeni Karagöz-Hacivat, meddah, orta oyunu ve geleneksel Türk tiyatrosunun tüm öğeleriyle sizinle olacak. Eğlenmek isteyen tüm çocuklarımızı bekliyoruz.

KİTAP KURTLARI (HAZİRAN 2020) : Kitap Sevgisi

Kitap okumanın, kitaplarla dost olmanın çok önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama bazen anne baba ya da öğretmen olarak biz de kitap okumayarak çocuklarımıza hiç de iyi örnek olmuyoruz. Oyunumuzun kahramanı Bilge ve akıllı kitabı Şeker Portakalı, anne babalara ders verirken minik seyircilerimize de kitap okumanın ve hayal kurmanın ne kadar önemli olduğunu anlatacaklar.

NEREDE KALDI BU YAZ (TEMMUZ 2020) : Çevre, Doğa

Kral sürekli hapşırmakta ve iyileşememektedir.  Kral’ın hapşırıklarına sadece denizkızının pullarının iyi geleceği söylentisi yayılınca Balıkçı ve köpeği Bobi denizkızının peşine düşerler. Bu sırada ülkeye, bu durumu haber yapmak isteyen bir gazeteci gelir. Ve macera başlar.

Çevre kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkilerini anlatırken bilimsel açıklaması olmayan söylentilere inanmamamız gerektiğini de vurguladığımız oyunumuzda çocuklarımız çok eğlenecekler.

HAYDİ HERKES PARKA (AĞUSTOS 2020)

Sürekli evde televizyon izleyip bilgisayar oyunları oynayan çocukların yaşadığı mahalleye yeni taşınan kahramanımızın, mahallesindeki çocuklara parkta oyun oynamanın ne kadar önemli ve eğlenceli olduğunu anlatmaya çalışırken başından geçenlerin anlatıldığı oyunumuzu çocuklarımız çok sevecek.